Historia Realu Madryt- krótki opis i historia

Król światowej piłki nożnej

Real Madryt to obecnie jeden ze światowych gigantów w dziedzinie piłki nożnej. Klub znają wszyscy, starsi, młodsi, kibice, a nawet osoby, które o sporcie nie mają zielonego pojęcia. Pełna nazwa hiszpańskiego klubu grającego w Primera Division to Real Madrid Club de Futbol. Znany jest również pod takimi przydomkami jak Królewscy, Galaktyczni i Biali (ze względu na kolor ich stroi). Ich kibice natomiast nazywani są Madridistas. Real Madryt rozgrywa swoje mecze jako gospodarz na Estadio Santiago Bernabeu. Na chwilę obecną klub ma na koncie 33 zwycięstwa w Mistrzostwach Hiszpanii oraz 13 zwycięstw Pucharu Europy/Ligi Mistrzów. Ich największym rywalem jest równie legendarna, FC Barcelona, a boiskowa rywalizacja tych klubów zwana jest El Clasico. 

Jak powstawał i rozwijał się legendarny klub?

Oficjalnie Madrid Foot-Ball Club powstał 6 marca 1902 r. Jednak klub wywodzi się od drużyny Foot Ball Sky, która w 1896 roku została założona przez absolwentów Oxbrige, a kilka lat później uległa podziałowi na dwie osobne drużyny. Klubem kierował wtedy Juan Palacios, a pomysłodawcą zarejestrowania go jako profesjonalną drużynę piłkarską i jednocześnie pierwszym rządzącym był Katalończyk Juan Padros Rubio. Już wtedy zatwierdzono, że Królewscy będą występować w białym trykocie i (co uległo zmianie) granatowych getrach i czapeczce.  Pierwszym trenerem klubu został Anglik, Arthur Johnson. Pierwszy mecz w lidze drużyna zagrała przeciwko FC Barcelonie, lecz niestety nie był to udany debiut i to Katalońscy piłkarze wygrali to spotkanie. Pomimo porażki Galaktyczni wygrali ówczesną edycję Copa de la Gran Peña. Pierwszym zawodnikiem nabytym przez Real był Luis Figo, który dołączył do drużyny po ich pierwszym meczu, odchodząc właśnie z Barcelony.

Pierwszy Puchar Hiszpanii, Real Madryt zdobył w kwietniu 1905 roku, a przez kolejne trzy latach również triumfowali jako zwycięska drużyna Mistrzostw Hiszpanii. Kolejnym ważnym dniem stał się dla klubu 31 października 1912 roku, gdy zyskał on nowy stadion, a także młodego napastnika Santiago Bernabeu, od którego imienia, dzięki zasługom, nazwę zyskał obecny stadion Królewskich. Natomiast dnia 29 czerwca 1920 roku król Alfons XIII nadał klubowi tytuł Real (co z hiszp. oznacza „królewski”), a jego nazwa została zmieniona na Real Madrid Club de Futbol.

Przez kolejne dziesiątki lat klub zaliczał zarówno wzloty, jak i upadki w tabelach ligi hiszpańskiej, jak i w rozgrywkach międzynarodowych. Ich największym wrogiem była, a także nadal jest FC Barcelona i to z nimi rozgrywają najbardziej widowiskowe spotkania. Przez klub przewinęło się wielu szkoleniowców oraz światowej sławy gwiazd piłki nożnej. Równie intensywnie zmieniał się też zarząd. Najsłynniejszymi nazwiskami klubu były:

  • piłkarze: Roberto Carlos, Cristiano Ronaldo, Ferenc Puskas, Emilio Butragueno, Sergio Ramos, Iker Casillas, Amancio Amaro, Francisco Gento, Raul Gonzalez, Alfredo di Stefano, David Beckham, Santiago Bernabeu
  • trenerzy: Manuel Pellegrini, Jose Mourinho, Carlo Ancelotti, Radomir Antić, Juande Ramos   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *